در این مقاله ما به راهنمای خرید ژنراتور خواهیم پرداخت. و سعی خواهیم کرد به صورت ساده و آسان شما را با جزئیات و نکات فنی در رابطه با این موضوع آشنا کنیم.

برای خرید ژنراتور نکات زیادی باید در نظر گرفته شود. انتخاب نوع سوخت مصرفی در ژنراتور و امکان دسترسی راحت تر به سوخت انتخابی و امکان خرید و قیمت سوخت مورد نیاز در منطقه مورد بهره برداری، در کنار برآورد مقدار مصرف برق برای پروژه و یا کارگاه مورد نظر با محاسبه ضربه احتمالی در سیستم (در دستگاه‌های مصرفی که در شروع کار برق زیادی نیاز دارند.) دو نکته ای است که برای انتخاب درست، نیاز به آنها خواهیم داشت.

خرید دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازی؟

همانطور که می‌دانید ما در ژنراتورها سه نوع سوخت مصرفی داریم (بنزین، گاز و دیزل) و اگر دقت کرده باشید ما در تیتر و در همان ابتدا نوع بنزینی را کنار گذاشته ایم!

ژنراتور بنزینی در ایران شاید در کاربردهای مسکونی تک واحدی قابل مقایسه و انتخاب با سایر گزینه ها باشد. اما برای مصارف صنعتی و بزرگ به دلایل زیادی تولید و جایی در انتخاب و خرید برای کارفرمایان عزیز نخواهند داشت.

با کشیدن خط قرمز بر روی ژنراتور با سوخت بنزینی به بررسی دو گزینه باقی‌مانده خواهیم پرداخت.

فروش دیزل ژنراتور و گاز ژنراتور در ایران می‌تواند شرایط خاص و ویژه خود را داشته باشد. حتی انتخاب نوع ژنراتور از این دو گزینه به منطقه مورد بهره برداری هم بستگی دارد.

گازوئیل با توجه به جابجایی ساده ای که دارد تقریبا در همه جای ایران در دسترس است. اما این مسئله در مورد گاز خیلی موضوعیت ندارد. پس اگر امکان دسترسی به هر دو سوخت را دارید می‌توانید این مقاله را تا انتها بخوانید و در غیر این صورت خرید دیزل ژنراتور تنها گزینه پیش روی شما خواهد بود.

مقایسه گاز ژنراتور و ژنراتور دیزلی (قیمت و نگهداری)

ادامه مطالعه این مقاله به معنای دسترسی شما به هر دو سوخت می‌باشد. حالا به بررسی گزینه بعدی می‌پردازیم

مقدار مبلغ و بودجه در نظر گرفته شده برای خرید ژنراتور، و دلیل آن این است که ژنراتور های گازی در مقایسه با دیزل ژنراتور قیمت بالاتری دارند (در حدود دوبرابر) اما نیاز به سرویس و نگهداری به مراتب کمتری دارند (در حدود یک سوم در مقایسه با نوع دیزل) حالا اگر این مسئله را جور دیگر ببینیم:

اگر بودجه و مبلغ خرید ژنراتور برای ما محدود است مسلما ژنراتور دیزلی گزینه بهتری به نسبت گاز ژنراتور است. هرینه کمتر در خرید و در مقابل نیاز به سرویس و نگهداری بیشتر در طولانی مدت.

توجه به برند موتور ژنراتور و انتخاب گزینه مناسب از اساسی ترین نکات در خرید ژنراتور می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر: مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی

برند و شرکت‌های تولید کننده موتور Engine در ژنراتور

یک دستگاه تولید برق (ژنراتور) از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است اما دو قسمت اصلی دارد. موتور به انگلیسی: Engine به عنوان نیروی محرکه و قسمت دیگر آن، ژنراتور و اگر بخواهیم فنی تر به موضوع نگاه کنیم دینام و به انگلیسی: Alternator که با استفاده از نیروی گردشی دریافت شده از موتور، وظیفه تولید برق را انجام می‌دهد.

موتور و دینام در دیزل ژنراتور
موتور Engine و دینام Alternator در ژنراتور

در بازار برند های مختلفی از موتور و ژنراتور ها وجود دارند. در قسمت موتور از برند آمریکایی کاترپیلار تا برند های اروپایی پرکینز ، دویتس ، کامینز و . . . همچنین شرکت های نوظهور چینی همانند لوول و یا حتی چندین شرکت ایرانی هم در این بازار حضور دارند.

شرکت های تولید کننده مولد Alternator

و در قسمت تولید برق ژنراتور Alternator شرکت استمفورد انگلیس در رده نخست و سایر شرکت های اروپایی مکالته ، لینز ، مارلی ، لروی سومر و . . . در سایر جایگاه‌ها قرار دارند.

همانطور که گفتیم یک ژنراتور تولید برق از بخش های زیادی تشکیل شده است که در بالا به دو قسمت مهم و اساسی در آنها پرداخیم. در ادامه این مقاله نیم نگاهی به سایر قسمت ها خواهیم کرد و به صورت خلاصه به معرفی انها خواهیم پرداخت.

شاسی اصلی (Base Frame)

در دستگاه‌هایی که از چندین بخش تشکیل شده ما نیاز به فریم (شاسی) خواهیم داشت تا بتوانیم همه این اجزا را بر روی آن پیاده کنیم. و این فریم می‌تواند کیفیت‌های متفاوتی داشته باشد که با نوع ورق، ضخامت و کیفیت پوشش رنگ مشخص خواهد شد.

فریم و برد کنترل در دیزل ژنراتور
فریم Base Frame و برد کنترل Control Panel در ژنراتور

تابلو کنترل و برد کنترل (Control Panel)

مرکز فرمان و کنترل یک ژنراتور در داخل تابلو کنترل آن جای دارد و مهمترین بخش آن برد کنترل می‌باشد که وظیفه فرمان، آنالیز و نمایش کارکردهای مختلف موتور و ژنراتور را برعده دارد.

پیشتر ما در مجله دیزل به معرفی برد کنترل دیپسی پرداخته بودیم.

کوپلینگ، اتصال موتور و رادیاتور در ژنراتور
به اتصال بین موتور و دینام در ژنراتور کوپلینگ گفته می‌شود.

کوپلینگ و یا اتصال موتور به ژنراتور (Coupling Method)

شاید این کلمه را از فروشندگان ژنراتور با عبارات کوپله ایران و یا کوپله فابریک شنیده باشید! کوپلینگ و به اختصار کوپله به اتصال بین موتور و ژنراتور گفته می‌شود که در دو حالت مستقیم و یا شفت و بلبرینگ انجام می‌شود. و جالب است بدانید که هیچ شرکت تولید کننده موتور و ژنراتوری این‌کار را انجام نمی‌دهد و معمولا این کار در شرکت‌های دیگر انجام می‌شود.

در فروش ژنراتور قیمت کوپله فابریک بالاتر از کوپله ایران محاسبه می‌شود.

به اتصال موتور و ژنراتور که در ایران انجام می‌شود کوپله ایران و چنانکه این عمل در خارج انجام شود کوپله فابریک گفته می‌شود.

سیستم خنک سازی و یا رادیاتور ژنراتور (radiator)

رادیاتور از سایر قسمت های موردنیاز در هر موتوری می‌باشد. که وظیفه خنک سازی را برعهده دارد و توسط سایر تولید کنندگان از جمله دیزل پارسیا ساخته می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر ببینید: رادیاتور ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

قطعات جانبی (Accessories)

اگزوز و سایر قطعات آن، باتری و کابل های اتصال، لرزه گیر های زیر شاسی ، محل تخلیه روغن و… از سایر قطعات مورد استفاده در دستگاه ژنراتور می‌باشد.

قیمت ژنراتور (دیزل و گاز سوز)

از فعالیت های دیزل پارسیا می‌توانیم به واردات انواع دیزل ژنراتور و گاز ژنراتور از کشور های اروپایی و استرالیا اشاره کنیم. تمامی این دستگاه‌ها به صورت قانونی از گمرک ترخیص شده و دارای برگ سبزو برای آنها سند مالکیت صادر خواهد شد.

ما در حال اضافه نمودن این ژنراتور ها در قسمت فروشگاه دیزل ژنراتور سایت هستیم که به زودی لیست فروش آنها تکمیل خواهد شد.

به دلیل تغییرات ارزی در نرخ دلار و تغییر قیمت های به روز در حال حاضر استعلام قیمت فروش ژنراتور به وسیله تلفن و واتس آپ انجام می‌شود.

همچنین برای درخواست قیمت ژنراتور با مشخصات درخواستی خود با ما در ارتباط باشید.

این مقاله به روز رسانی می‌شود.

مهم‌ترین نکته در خرید ژنراتور برق چیست؟

انتخاب نوع سوخت مصرفی برای ژنراتور (دیزل و یا گاز طبیعی) از اولین نکات خرید می‌باشد. برای تصمیم درست باید به دسترسی و قیمت تمام شده سوخت در منطقه مورد بهره برداری، دست پیدا کنیم

پیش نیازها برای انتخاب درست ژنراتور کدام است؟

محاسبه مقدار توان ژنراتور که بر حسب کاوا محاسبه می‌شود. در صورت وجود مولدها و موتور ها الکتریکی در سیستم نیاز به سنجش بار ضربه در شروع و استارت کار هستیم. برای این منظور بهتر است از یک متخصص برق صنعتی کمک بگیریم

قیمت دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی چقدر است و هزینه نگهداری کدام یک کمتر است؟

ژنراتور های گازی در مقایسه با دیزل ژنراتور قیمت بالاتری دارند (در حدود دوبرابر) اما  سرویس و نگهداری در آنها در حدود یک سوم ژنراتور گازی می‌باشد

عوامل تاثیر گذار در قیمت ژنراتور چه مواردی می‌باشد؟

یک دستگاه تولید برق (ژنراتور) از قطعات مختلفی شکل گرفته است و تمامی این اجزا به وسیله برند و شرکت های مختلفی و با چندین کیفیت تولید می‌شوند. بنابراین یک دستگاه می‌تواند با توجه به کیفیت سایر قطعات آن قیمت های متفاوتی داشته باشد

One thought on “فروش ژنراتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *