گاورنر چیست

 سیستم گاورنر چیست؟ چه نوع گاورنرهایی وجود دارند؟

 

کاربرد گاورنر

گاورنر چیست -وظیفه گاورنر این است که با تغییر بار خارجی موتور دیزل در محدوده سرعت مورد نیاز موتور دیزل، سوخت را به طور خودکار تنظیم کند، تا بتواند سرعت موتور دیزلی را ثابت نگه دارد.

نوع گاورنر

بر اساس طبقه‌های مختلف از سازوکار طبقه‌بندی گاورنرها، می‌توان آنها را به ۴ نوع تقسیم کرد: نوع مکانیکی، نوع هیدرولیک، نوع پنوماتیک [۳]و نوع الکترونیکی.

انواع گاورنر چیست ؟

(۱) گاورنر مکانیکی

عنصر سنجش گاورنر مکانیکی یک قطعه یا توپ سریع‌السیر است که مستقیماً محرک را تحت فشار قرار می‌دهد. ساختاری ساده و کارایی قابل اعتمادی دارد و بدین منظور به طور گسترده‌ای در موتورهای دیزلی با قدرت متوسط و کم استفاده می‌شود.

(۲) گاورنر سرعت هیدرولیکی

گاورنر فشاری از قطعه سریع‌السیر به عنوان یک عنصر القایی برای فشار پیستون برای اداره کمک‌کننده هیدرولیکی استفاده می‌کند. این گاورنر دارای عناصر القایی کوچک و تنوع بسیار بالا هستند.

از چند سری ابعاد می‌توان برای رفع نیازمندی‌های ده ها تا ده هزار موتور دیزلی استفاده کرد. این گاورنر دارای پایداری خوبی، دقت تنظیم بالا و نیروی محرک بزرگ برخوردار است و به راحتی می‌تواند کنترل اتوماتیک موتور دیزل را تحقق ببخشد. اما ساختار پیچیده‌ای دارد، درخواست صنعتی آن بالا است و برای موتور دیزلی با قدرت بالا مناسب است.

(۳) گاورنر پنوماتیک

گاورنر سیار از دیافراگم برای القای تغییر خلاء لوله ورودی استفاده می‌کند و سپس برای تقویت سازوکار تحریک استفاده می‌شود.

گاورنر از ساختار ساده و حساسیت بالایی در سرعت پایین برخوردار است، اما به دلیل نصب شیر دریچه گاز در لوله ورودی، قدرت آن کاهش می‌یابد. بنابراین فقط برای موتورهای دیزلی کم مصرف مناسب است.

(۴) گاورنر الکترونیکی

گاورنر الکترونیکی سرعت موتور دیزلی را به تغییر مقدار الکتریکی تبدیل می‌کند و پس از نمونه گیری و تقویت، محرک را کنترل می‌کند.

این گاورنر می‌تواند تأمین سوخت را قبل از تغییر سرعت موتور دیزل به شکلی واضح و دقیق تنظیم کند و بهره‌وری موازی بدون تفاوت را تحقق خواهد کرد.

بیشتر برای مجموعه‌ ژنراتور‌های دیزلی استفاده می‌شود.

براساس محدوده سرعت گاورنر، می‌توان آنها به سه نوع تقسیم کرد: تک برنامه‌ای، دو قطبی و کل نوع دوره.

۱) گاورنر تک برنامه‌ای:

یک گاورنر تک برنامه‌ای تنها با سرعتی مشخص کار می‌کند (که معمولا این سرعت، همان سرعت کالبیره شده است). برای موتورهای دیزلی با سرعت ثابت مانند ژنراتور محرک، کمپرسور هوا، پمپ گریز از مرکز و غیره مناسب است.

۲) گاورنر دو قطبی:

گاورنری با سرعت دو قطبی تنها در مورد سرعت‌ ایده‌آل و سرعت کالیبره شده موتور دیزلی کار می‌کند.

به طور عمده در اتومبیل‌ها ، برای حفظ ثبات در کار و جلوگیری از پرتاب خودرو یا به اصطلاح پرواز خودرو در سرعت‌های بالا مورد استفاده واقع استفاده می‌شود و در مواردی دیگر، اپراتور برای تنظیم منبع سوخت در دریچه گاز کار می‌کند.

۳) گاورنر سرعت کل:

گاورنر کل دوره در محدوده سرعت موتور دیزلی کار می‌کند. بعد از اینکه اپراتور با توجه به نیاز عملیات، هرگونه سرعتی را انتخاب می‌کند ، گاورنر می‌تواند باعث شود موتور دیزل به طور پیوسته با سرعتی ثابت کار کند.

این گاورنر به شرط تغییرات مکرر بار، شرایط کار اپراتورها را به شدت بهبود می‌بخشد و همچنین کیفیت کار و راندمان تولید را نیز بهبود می‌بخشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

 

منبع: https://www.nrc.gov

[۱] governor

[۲] generators

[۳] pneumatic

By |۱۳۹۸/۸/۱۳ ۱۳:۱۰:۳۹آبان ۱۳ام, ۱۳۹۸|آرشیو مقالات|
منوی اصلی