Loading...
نیروگاه مقیاس کوچک گازی DG۱۳۹۸/۷/۱ ۱۴:۲۶:۱۳

در صورت نیاز به دریافت هر گونه مشاوره در زمینه نیروگاه مقیاس کوچک گازی با ما تماس بگیرید

خدمات کارشناسی ما

مولد مقیاس کوچک گازی چیست؟

مولد مقیاس کوچک یا به عبارتی  Small Scale Generator به مجموعه ای از تاسیسات تولید برق می گویند که به صورت اتصال به شبکه برق سراسری قابل بهره برداری می باشدبه شرط آنکه ظرفیت عملی تولید آن در زمان اتصال به شبکه بیشتر از ۲۵ مگاوات نباشد. با توجه به این موضوع که دیزل ژنراتور های موجود در کارخانه جات و یا صنایع مختلف دیگر امکان اتصال به شبکه برق سراسری و تولید مستمر برق به صورت سالانه را ندارد و بیشتر جهت مصارف استندبای استفاده میشوند بنابراین مولد های برق دائم کار گازسوز امکان بهره برداری به صورت ۲۴ ساعته و نیز اتصال به شبکه را دارند و در واقع گزینه مناسبی جهت استفاده نیروگاه های مقیاس کوچک هستند.

فناوری پیشرفته ، سازگاری با محیط زیست ، هزینه کمتر سوخت مصرفی مولد ها و… همگی شرایطی را فراهم نموده تا هزینه برق تولید شده در نیروگاه های مقیاس کوچک به ویژه در شرایطی که بازیافت حرارتی تولید همزمان برق و حرارت (combined heat and power) به مراتب کمتر از نیروگاه های دیزلی باشد.

در روش تولید متمرکز از نیروگاه های کوچک و نزدیک به محل مصرف به جای نیروگاه های متمرکز استفاده میشود.بنابراین از میزان تلفات انرژی برق که در نیروگاه های بزرگ شامل ۴ درصد مصرف داخلی آن و نیز ۴.۵ درصد تلفات شبکه و ۱۷.۵ درصد تلفات توزیع شبک جلوگیری به عمل خواهد آمد.

نیروگاه مقیاس کوچک گازی

CHP و  CCHP چیست؟

تولید همزمان برق و حرارت یا CHP به معنی تولید همزمان چند نوع انرژی قابل استفاده دی بک سیستم واحد و یکپارچه که معمولا انرژی مکانیکی و گرمایی است.

در تکنولوزژی CHP به صورت همزمان هم انرژی الکتریکی و هم حرارت قابل استفاده می باشد در صورتی که در روشهای دیگر ۶۰% انرژی تولید شده به شکل بخار در برج های خنک کننده هدر میرود در صورتی که در سیستم های تولید همزمان برق و حرارت پروشه تولید انرژی جذب و مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش بازدهی تا ۸۰% میشود.

اجزای تشکیل دهنده یک سیستم CHP:

یک سیستم CHP از بخش های مختلفی تشکیل شده است که به اختصار در ذیل  به آن اشاره میشود:

 1. مولد قدرت اولیه
 2. مبدل های حرارتی بازیافت گرما
 3. ژنراتور
 4. لوله ها و اتصالات
 5. پمپ ها
 6. عایق بندی ها
 7. ترانسفورماتور

در سیستم هایی که از مبدل های حرارتی بازیافت شده جهت مصارفی از قبیل سرمایشی  استفاده می شود از یک چیلر تراکمی یا جذبی در کنار سایر تجهیزات فوق استفاده می شود.به این قبیل سیستم ها که به صورت همزمان قابلیت تولید  برق ، گرما و سرما را دارند اصطلاحا CCHP گفته میشود.

مراحل دریافت مجوز احداث نیروگاه مقیاس کوچک CHP

سرمایه کذار موظفند جهت صدور مجوز احداث مولد های مقیاس کوچک بر اساس ظرفیت درخواستی به واحدهای مشخص شده به شرح ذیل مراجعه نمایند:

 1. جهت احداث نیروگاه با ظرفیت تولید زیر ۷ مگاوات : شرکتهای توزیع
 2. جهت احداث نیروگاه با ظرفیت تولید بالای ۷ الی ۲۵ مگاوات:شرکتهای برق منطقه ای

برای این منظور از طریق سامانه http://iranchp.moe.gov.ir و ثبت نام در این سایت ، از طریق این سامانه طبق مقرارات جاری مجوز های ذیل صادر می شود:

 1. درخواست معرفی نامه جهت استعلام های اولیه از اداره گاز-شهرک های صنعتی – امور اراضی و یا سایر ارگان های مربوطه
 2. درخواست مجوز موافقت نامه احداث
 3. در خواست مجوز اتصال به شبکه
 4. در خواست مجوز اتصال به شبکه
 5. درخواست تاییدیه فنی
 6. درخواست پروانه احداث
 7. درخواست عقد قرارداد از شرکتهای برق منطقه ای مشروط بر داشتن پروانه احداث

موافقت نامه احداث چیست:

موافقت نامه احداث مجوزی است که به موجب آن مراتب موافقت اصولی وزارت نیرو رای احداث مولد اعلام می شود. این مجوز عمدتا برای تدارکات لازم جهت اخذ پروانه احداث ، آماده سازی مراحل اجرایی احداث و نیز اخد پروانه احداث کاربرد دارد.

مراحل اخذ موافقت نامه احداث:

 1. درخواست کتبی به برق منطقهای و یا شرکت توزیع با توجه یه ظرفیت مگاوات درخواستی
 2. مراجعه به سایت خدمات الکترونیک وازرت نیرو به آدرس http://iranchp.moe.gov.ir/
 3. عضویتدر سایت و تکمیل درخواست موافقت نامه (انتخاب واحد جلب مشارکت- تعیین ظرفیت-اطلاعات شرکت و اعضای اصلی و کارکنان- اطلاعات مالی و مدیریتی و….)
 4. ارزیابی درخواست موافقت نامه بر اساس پیوست دوم دستورالعمل مولد مقیاس کوچک
 5. صدور موافقت نامه با اعتبار شش ماهه

پروانه احداث چیست:

پروانه احداث مجوزی است که به موجب آن سرمایه گذار اجازه میبابد با رعایت استاندارد فنی و مشخصات و شرایطی که در پروانه ذکر شده است نسبت به احداث مولد اقدام نماید. مراحل اخذ پروانه احداث به شرح ذیل است:

 1. درخواست اخذ اطلاعات شبکه از واحد های جلب مشارکت برای مطالعه اتصال به شبکه بر اساس دستور العمل اتصال منابع تولید پراکنده
 2. درخواست تاییدیه اتصال از طریق سایت http://iranchp.moe.gov.ir/
 3. درخواست تاییدیه فنی مولد از طریق سایت فوق
 4. اخد تاییدیه شرکت گاز مبنی بر تامین میزان ظرفیت مورد نیاز
 5. گزارش مالی و یا تایید فرم مشاور سرمایه گذاری
 6. درخواست پروانه احداث
 7. صدور پروانه احداث دارای اعتبار یک ساله

قرارداد خرید برق تضمینی با شرکت برق منطقه ای:

جهت عقد قرارداد خرید برق گذراندن مراحل ذیل الزامی است:

 • درخواست کتبی عقد قرارداد به شرکت برق منطقه ای
 • دریافت متن قرارداد از سایت توانیر و یا دریافت از شرکت های برق منطقه ای
 • ارائه متن قرارداد به همراه اسکن اسناد و مدارک به شرکت های برق منطقه ای

اخذ

نحوه نصب نیروگاه مقیاس کوچک گازی CHP

احداث یک نیروگاه مقیاس کوچک یه عنوان هسته اصلی برق ، مستلزم انجام اقدامات است که اگر با دقت و مهندسی انجام شود میتواند باعث اتلاف هزینه شود. در این نوشته به صورت خلاصه و فهرست وار مراحل مورد نیاز و نحوه نصب آن را اشاره میکنیم:

 • اقدامات اولیه جهت احداث نیروگاه

در اولین اقدام، باید  در مطالعات اولیه و با توجه به پیش‌بینی مصرف، نیاز به نیروگاه در یک منطقه جغرافیایی خاص با قید ظرفیت تولید و زمان بهره‌برداری به تایید برسد . سپس برای یافتن بهترین ساختگاه، مطالعات امکان‌سنجی دقیق انجام شود. این مطالعات در حوزه‌های مختلفی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آنها عبارتند از مطالعات زمین‌شناسی و لرزه‌خیزی، مطالعات هواشناسی، بررسی راه‌های تامین آب، بررسی امکان تامین سوخت اصلی گاز، بررسی هزینه‌های اتصال به شبکه سراسری برق، بررسی ملاحظات زیست‌محیطی .

بدیهی است که به هریک از پارامترهای فوق امتیازی داده و مکانی انتخاب می‌شود که از نظر فنی امکان‌پذیری بیشتر و از نظر اقتصادی مجموعاً دارای هزینه کمتر در دوره ساخت و درآمد بالاتر در دوره بهره‌برداری داشته  باشد .در همین مرحله، طرح اتصال نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور شامل سطح ولتاژ و مدار خطوط اتصال به تصویب می رسد و موافقت وزارت نفت برای تامین سوخت گاز  نیروگاه در مقدار و فشار معین کسب  می‌شود.

 • زمین و شرایط آماده سازی ساختگاه

شروع کار اجرا نیروگاه در قدم اول تامین زمین مورد نیاز ساختگاه است که ترجیحاً از ادارات منابع طبیعی گرفته می‌شود ولی چنانچه در مطالعات امکان‌سنجی، زمین های  کشاورزی انتخاب شده باشد، به صورت توافقی از کشاورزان خریداری می‌شود. پس از تثبیت ساختگاه، ابتدا نقشه توپوگرافی زمین تهیه و به طور دقیق ارتفاع آن نسبت به سطح دریا اندازه‌گیری و در نقشه ثبت  می‌شود.در این نقشه‌ها طول و عرض جغرافیایی چهارگوشه زمین نسبت به خط استوا و یک نصف‌النهار استاندارد تعیین می‌شود و نیز مختصات یک یا چند نقطه در داخل ساختگاه به عنوان نقاط مرجع حفظ می‌شود.

قدم دوم تهیه نقشه جانمایی تجهیزات و تاسیسات که با توجه به عواملی از جمله شیب زمین ، جهت باد، نقاطات اتصال به شبکه گاز و برق و سایر ملاحضات اقتصادی از جمله حداقل شده طول کابل ها و لوله ها و….و انجام مطالعات تکمیلی مانند تعیین میزان مقاومت خاک در عمق زمین و راهکارهای مناسب آن جهت طراحی ساختمان و فوندانسیون ها با توجه به وزن تجهیزات میباشد.

قدم سوم آماده سازی ساختگاه جهت شروع مراحل ساخت می باشد همچنین در این مرحله با توجه به مجوزهای اخذ شده اقدامات لاز جهت عقد قرارداد انشعاب گاز با شرکت ملی گاز ایران انجام میشود. احداث خطوط انتقال گاز و ایستگاه های اندازهگیری و تقلیل فشار گاز نیز در این مرحله انجام میشود.

پس از انتخاب پیمانکار اصلی و تحویل زمین به آن ، احداث ساختمان‌های موقت اداری و رفاهی برای استقرار پیمانکاران، مشاوران و عوامل محدود کارفرمای طرح است.

 • طراحی ومهندسی

ساخت نیروگاه، مستلزم وجود زیادی از نقشه برای ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری است. این مدارک در طی یک برنامه از پیش توافق‌شده، توسط پیمانکاران اجرایی ومهندس مشاور بررسی و تایید می‌رسند. گاهی یک مدرک بارها ویرایش می‌شود تا تایید و قابل استفاده در کارگاه شود و در حین اجرای طرح نیز در صورتی که تغییراتی لازم باشد، در مدارک مهندسی اعمال و در پایان  کار، همه مدارک با آخرین تغییرات به عنوان مدرک «چون ساخت»، بازتولید می‌شوند و در اختیار بهره‌بردار قرار می‌گیرند.

 • ساخت و ساز ساختگاه

جهت  احداث فونداسیون تجهیزات سنگین مانند  ژنراتور، ترانسفورماتور، مخازن سوخت، برج‌های خنک‌کن و دودکش‌ها در زمین‌های سست، گاهی لازم می‌شود برای محکمک شدن زمین از شمع استفاده کنند. این شمع‌های بتنی مسلح که به صورت پیش‌ساخته تهیه و در زمین کوبیده زمان و هزینه زیادی را در شروع کار به طرح تحمیل می‌کنند.ساخت فونداسیون ژنراتور در یک پروسه دقیق حفاری، آرماتوربندی، قالب‌بندی، تعبیه قطعات مدفون و بتن‌ریزی انجام می‌شود و همراه با آن سایر تاسیسات بتنی مانند فونداسیون مخازن سوخت اضطراری، دیوارهای بتنی محافظ محوطه مخازن، مخازن بتنی آب خام و آب آتش‌نشانی آغاز می‌شود. از آنجا که طبق قانون محیط زیست نیروگاه موظف است ۱۰ درصد از فضای خود را به فضای سبز اختصاص دهد لذا آخرین کاری که در مرحله ساخت انجام میشود محوطه سازی و فضای سبز است.

برخی موارد کلیدی و مهم در ساخت نیروگاه

 1. تکمیل تجهیز کارگاه
 2.  ورود ژنراتور به کارگاه
 3.  تکمیل فونداسیون ژنراتور
 4.  تکمیل نصب  ژنراتور
 5.  تکمیل مخازن سوخت
 6.  برق‌دار شدن پست
 7.  تکمیل ایستگاه گاز
 8.  سنکرون کردن واحد با شبکه
 9.  تکمیل تست‌های عملکردی
 10.  آغاز بهره‌برداری تجاری

نمونه قرارداد فروش برق

شرکت پارسیا آماده همکاری و عقد قرارداد با کلیه شرکت ها جهت احداث نیروگاه مقیاس کوچک و یا جهت خود تامینی واحد های صنعتی می باشد. ما در کلیه مراحل دریافت مجوز ، نصب و راه اندازی شما را یاری خواهیم نمود.

برند های گاز ژنراتور های موجود در شرکت پارسیا:

 1. ین باخر آلمان
 2. دویتس ام وی ام
 3. کاترپیلار

پروژهای نصب و راه اندازی گاز ژنراتور:

 • برق منطقه ای شیراز (با ظرفیت تولید ۱۲ مگاوات )
 • نیروگاه لویزان (با ظرفیت تولید ۸ مگاوات)
 • مس طارم (با ظرفیت تولید ۳ مگاوات)

خواهشمند است جهت راهنمایی بیشتر و یا خرید ، نصب و راه اندازی انواع گاز ژنراتور با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

جهت دریافت نمونه قرارداد احداث نیروگاه مقیاس کوچک با بخش کلیک نمایید.

مشتریان ما

ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز همیشه جز افتخارات این مجموعه بوده است. مفتخریم که با معتبر ترین شرکت ها در زمینه عمرانی، معدنی ، راه سازی ، نفتی ، بیمارستان و بانکها همکاری داشته و توانسته ایم در جذب رضایت شما مشتریان عزیز موفق باشیم.

همین امروز پیش فاکتور خود را دریافت نمایید

خواهشمند است جهت دریافت هرگونه راهنمایی جهت دریافت مجوز نیروگاه مقیاس کوچک و یا کارشناسی جهت نصب و راه اندازی گاز ژنراتور و یا در صورت نیاز به خرید گاز ژنراتور با ما تماس حاصل نمایید و یا نسبت به تکمیل فرم زیر اقدام نمایید.

نام و نام خانوادگی*
نام شرکت/عنوان سازمانی
آدرس ایمیل *
شماره تماس

توان مورد نیاز(کیلو ولت آمپر/کیلو وات /آمپر)

توضیحات بیشتر

منوی اصلی