انواع ژنراتور dc

انواع ژنراتور dc …… یکی از آنها شما را شگفت زده میکند

در این مقاله سعی بر آن داریم تا به صورت مختصر شما را با ۶ نوع از انواع ژنراتور dc آشنا نماییم در آخر با معرفی ژنراتور منحصر بفرد شما را شگفت زده خواهیم کرد.

۱-ژنراتور بنزینی

از بین تمام گزینه های موجود در این لیست انواع ژنراتور dc ، ژنراتورهای بنزینی از جمله رایج ترین ها هستند ، در درجه اول به دلیل اینکه بنزین به راحتی در دسترس است و این ژنراتورها در مقیاس کم هزینه هستند.

با این حال ، بنزین معمولاً در هنگام قطع برق در دسترس نیست ، زیرا برای پمپاژ به برق نیاز دارد. ژنراتورهای بنزینی در اندازه های کوچک موجود هستند ، برای مدل های قابل حمل ایده آل هستند ، اما سوخت بسیار قابل اشتعالی دارند.

 قیمت بنزین نسبتاً بالاتر از دیزل ، پروپان و گاز طبیعی است. ژنراتورهای بنزینی تولید گازهای گلخانه ای نسبتاً بالایی دارند ، به طور معمول به اندازه سایر مدلها دوام ندارند و تمایل به استارت خوبی در دمای سردتر ندارند.

۲- دیزل ژنراتور

دیزل از همه منابع سوخت کم اشتعال تر  است و تقریباً به اندازه بنزین در دسترس است. این موتورها از طول عمر بالایی برخوردار هستند و در حالی که در استفاده از سنگین و سخت و سنگین تر ماندگار تر هستند ، تا زمانی که به درستی نگهداری شوند ، کارایی بیشتری دارند.

ژنراتورهای دیزلی مقرون به صرفه هستند ، اما این واحدها به طور معمول هزینه بیشتری نسبت به سایر ژنراتورها دارند.

علاوه بر این ، ژنراتورهای دیزل نسبتاً به راحتی در محیط های سرد استارت می زنند.

با این حال ، ذخیره مقادیر زیادی از سوخت دیزل می تواند گران باشد.

مانند گاز ، پمپاژ دیزل در حین قطع برق اغلب غیرممکن است.

از آنجا که میزان اشتعال موتور دیزل و در نتیجه خروجی دود بسیار زیاد است ، در برخی مناطق به دلیل نگرانی های زیست محیطی تعداد ساعات کار این موتورها در روز محدود می شود.

رطوبت موجود در سوخت آن را خراب می کند (مگر اینکه دیزل امولسیون شده باشد ، که در زیر مورد بحث قرار می گیرد) ، بنابراین برای محیط های مرطوب مناسب نیست ، مانند نواحی نزدیک دریاچه ها و رودخانه ها یا بیرون از خانه در عناصر مناسب نیست.

ژنراتورهای دیزل نیاز به تعمیر و نگهداری منظم توسط یک مکانیک واجد شرایط دارند و از این رو موتورهای سنگین تری نسبت به انواع ژنراتور dc هستند ، بنابراین قابل حمل نیستند.

۳-دیزل بایو

سوخت دیزل بایو از ترکیبی از دیزل و منبع بیولوژیکی دیگری مانند روغن نباتی یا چربی حیوانات ساخته می شود.

جوانب مثبت و منفی دیزل بایو مشابه با سوخت های دیزل معمولی ، تنها با فواید زیست محیطی بیشتر است.

دیزل زیستی از منابع انرژی تجدید ناپذیر سوخت های فسیلی کمتر استفاده می کند ، و با انتشار کمتر و ضایعات کمتری می سوزاند.

این باعث می شود در مقایسه با دیزل معمولی گزینه ای سازگار با محیط زیست باشد. تمام سوخت های دیزل نسبت به سایر مایعات و گازهای موجود در این لیست قابل اشتعال هستند اما این موتورها نیز پر سر و صدا هستند.

مانند دیزل ، دیزل زیستی دو سال یا کمتر در انبار است و بعضی اوقات در طول قطع برق در دسترس نیست زیرا پمپ نمی شود.

همچنین یافتن برخی از مناطق سخت تر است. از آنجا که مخلوط دیزل به روغن باید با نسبت ۸۰:۲۰ نگه داشته شود ، کار با آن دشوارتر تلقی می شود.

۴-دیزل امولسیون

دیزل امولسیون شده مخلوطی از سوخت دیزل و آب است که با یک مخلوط کننده مخلوط می شود.

این جوانب مثبت و منفی سوخت های دیزل و بیودیزل را به اشتراک می گذارد. مانند دیزل زیستی ، دیزل امولسیون شده میزان تولید گازهای گلخانه ای کمتری از دیزل معمولی تولید می کند و سوخت های فسیلی کمتری نیز مصرف می کند.

همچنین ماندگاری آن دو سال یا کمتر است و حفظ نسبت مناسب آب به دیزل به ویژه در محیط های کاری پرحرارت چالش برانگیز است.

۴-گاز پروپان (بخار یا مایع)

پروپان از ماندگاری بیشتری نسبت به بنزین یا سوخت های دیزلی برخوردار است و به مراتب تمیز می سوزاند.

به راحتی در هر مقدار ذخیره می شود و حتی در حین قطع برق نیز به راحتی در دسترس است.

پروپان میزان تولید گازهای گلخانه ای نسبتاً کم تولید می کند و در تولید دیزل مشمول “جمع شدن مرطوب” نیست.

ژنراتور پروپان معمولاً مقرون به صرفه است و مدت زمان طولانی طول می کشد. پروپان همچنین به راحتی در دمای سرد استارت میخورد و عملکرد آرام را ارائه می دهد.

۵-گاز ژنراتور

گاز طبیعی تقریباً در هر مکان موجود است ، و ذخایر جدید شیل که با تکنیک های فروپاشی باز می شوند ، به معنای عرضه تقریبا بی حد و مرز است.

از آنجا که خطوط گاز طبیعی به محل کار منتهی می شوند ، این ژنراتورها هرگز از سوخت خارج نمی شوند یا نیاز به دوباره پر کردن دارند.

این همچنین بدان معنی است که ژنراتورها قابل حمل نیستند.انواع ژنراتور dc

ژنراتورهای گاز طبیعی با زباله های بسیار کمی تمیز می سوزند ، و حتی در صورت وجود منبع تغذیه ، گاز به راحتی در دسترس است.

این واحدها در مقایسه با سایر گزینه ها نیز مقرون به صرفه هستند. همچنین گاز طبیعی در شرایط سرد شروع به کار می کند و نسبتاً بی سر و صدا جریان دارد.

مضرات ژنراتورهای گاز طبیعی شامل هزینه های بالاتر نصب  و راه اندازی، به دلیل اداره خطوط گاز است.

این ژنراتورها به طور معمول به اندازه ژنراتورهای دیزلی دوام ندارند و اگر خطوط بنزین خراب شود ، این می تواند منجر به نشت خطرناکی شود.

مقالات مرتبط به گاز ژنراتور 

۶-سوپرایز…… ژنراتور هیدروژنی

از دهه ۱۸۰۰ ، مردم بر روی ایجاد انواع ژنراتور dc کار می کنند که می تواند از هیدروژن نیرو تولید کند.

هیدروژن بسیار زیاد است (به ویژه از منابع آب) ، غیر سمی ، تمیز ، ارزان است و انرژی بیشتری را برای هر پوند از هر منبع سوخت دیگر تولید می کند.

در دهه ۱۹۴۰ ، آزمایش ها برای ایجاد یک وسیله نقلیه با هیدروژن آغاز شد و تلاش ها امروز نیز ادامه دارد.

گرچه به آسانی در دسترس برخی از ژنراتورهای دیگر نیست ، اما ژنراتورهای هیدروژن برای بسیاری از محیط ها از جمله آزمایشگاه ها قابل حمل و مفید هستند.

در صورت مجهز بودن به مشخصات ایمنی مناسب ، ژنراتورهای هیدروژن نیز ایمن و قابل حمل هستند.مهمترین نکته در هنگام انتخاب ژنراتور ، نوع محیطی است که تجهیزات در آن قرار می گیرند.

تعادل مورد نیاز بودجه را با عوامل ایمنی ، نیاز به قابلیت حمل ، درجه حرارت شرایط کار و اینکه سوخت گیری مجدد در هنگام کمبود منابع چقدر آسان است.

منبع
By |۱۳۹۸/۱۱/۱۹ ۹:۰۶:۵۹بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۸|دسته‌بندی نشده|
منوی اصلی