انواع ژنراتور گازی

ژنراتور گازی

زمانی که نوبت به ژنراتورهای گازی طبیعی می شود، دو نوع از آن ها وجود دارند:

ژنراتور گازی آماده به کار

ژنراتور گازی آماده به کار هم در زمینه کاربردهای مسکونی و هم در زمینه کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در هر دو حالت، ژنراتورهای گازی طبیعی به صورت دائمی نصب شده و سوخت آن از شرکت بهره برداری محلی تامین می شود.

در زمان قطع برق، ژنراتور آماده به کار به صورت خودکار شروع به کار می کند.
هدف از آن تنها فعال شدن در زمان محدودی، در زمان های اضطراری است، به این دلیل که استفاده از یک ژنراتور آماده به کار بیش از مقدار تعیین شده منجر به نقص در عملکرد آن و نیاز به تعمیرات مکرر می شود.

ژنراتورهای گازی طبیعی انتخابی عالی برای برق آماده به کار هستند، زیرا احتمال قطعی برق وجود داشته، اما قطعی گاز طبیعی امری بسیار نادر است، به این دلیل که لوله ها در زیر زمین و خارج از دسترس هستند.

بنابراین، مگر در صورت قرارگیری در منطقه ای زلزله خیز، صاحبان مشاغل و خانه ها می توانند به داشتن منبعی نامحدود از سوخت ژنراتور اتکا کرده که مانند دیزل خراب شدنی نیست و نیازی به ذخیره سازی در مخازن ندارد.

ژنراتورهای برق

ژنراتورهای برق نخستین زمانی مورد استفاده قرار گرفته که تجهیزات محلی در دسترس نباشد، از این رو، برق ژنراتور تنها منبع انرژی در دسترس است.

این نوع از ژنراتورهای گاز طبیعی، به ویژه برای کاربری های مسکونی، کمتر مرسوم بوده، به این دلیل که بسیاری از منازل امکان اتصال سریع به خط گاز طبیعی را نداشته و بسیاری از آن ها نیز به طور کل خط گاز ندارند و بدون برخورداری از گاز طبیعی از طریق خط لوله، باید از طریق کامیون آن را تحویل داد.

ژنراتورهای برق دارای زمان کارکرد بسیار طولانی تری بوده و می توانند بارهای بیشتری را نسبت به ژنراتورهای پشتیبان تحمل کنند.

هنگامی که یک ژنراتور گاز طبیعی تجاری در محل کار مورد نیاز باشد، عموماً این ژنراتور از طریق تریلر و یا ۵ چرخ به آن جا منتقل می شود.

ژنراتورهای برق مداوم زیرمجموعه ای از ژنراتورهای نخستین هستند.
این دو مورد مشابه بوده، با این تفاوت که مجموعه ژنراتورهای دائم کار به صورت مداوم با باری ثابت کار می کنند، اما ژنراتورهای برق به گونه ای ساخته شده اند که برای مدت طولانی با بارهای متغیر کار کنند.

ژنراتورهای گازی طبیعی در کجا مورد استفاده قرار می گیرند

بیمارستان ها، خانه های سالمندان، و سایر مراکز بزرگی که به منبع برق مداوم نیاز دارند از ژنراتورهای گاز طبیعی، دیزل و گاز طبیعی به جای ژنراتورهای گازوئیل سوز استفاده می کنند.

گازوئیل ماندگاری محدودی داشته و هنگامی در زمان های اضطراری به آن نیاز دارید، دست یافتن به آن دشوار است.

مخازن پروپان همچنین ممکن است در زمان بروز بالایای طبیعی کمیاب شوند و ژنراتورهای دیزلی منجر به آلودگی هوا شده، بنابراین شرکت ها به دنبال یک گزینه جایگزین هستند.

به همین دلیل، نصب کنندگان ژنراتورهای آماده کار مسکونی، گاز طبیعی را ترجیح می دهند تا صاحب خانه مداوم مجبور به تهیه گازوئیل نباشد.

در واقع، اصلاً نیازی به اضافه کردن سوخت از سوی صاحب خانه وجود ندارد، و سوخت در صورت نیاز به صورت خودکار از طریق خط لوله وارد می شود.

اندازه گیری ژنراتورهای گازی طبیعی

ابتدا بیایید نگاهی به انتخاب اندازه ژنراتور برای خانه شما بیاندازیم. (ژنراتورهای قابل حمل با سوخت دوگانه یا سه گانه که می توانند با گازوئیل، با پروپان و/ یا با گاز طبیعی کار کنند، در زیر مورد بحث قرار گرفته اند.)

یک ژنراتور کل-خانه یا نیروی کل خانه شما و یا نیروی گروهی از موارد را تامین می کند، بنابراین تعداد وسایل و دستگاه های خاصی که نیازی به برق داشته – و اندازه خانه شما – اندازه ژنراتور مورد نیاز شما را مشخص می کنند. موارد مرسوم به صورت زیر هستند:

  • یخچال و فریزر
  • A/C مرکزی
  • کوره گازی
  • ماشین لباسشویی و خشک کن
  • مایکروویو
  • تلویزیون ها و لپ تاپ ها
  • پمپ ها
  • بردهای الکتریکی
  • سیستم های امنیت خانگی

ژنراتورها با کیلووات اندازه گیری می شوند.

هر چه میزان کیلووات بالاتر باشد، برای موارد بیشتری می تواند برق تهیه کند.

به این ترتیب، می توانید تنها مواردی را انتخاب کنید که بیش از سایرین برای شما اهمیت دارند.

به عنوان مثال، یک ژنراتور آماده به کار خانگی ۷.۵ کیلوواتی ممکن است تا بتواند به ۸ مدار برق رسانی کند، در حالی که یک ژنراتور ۱۱ کیلوواتی ممکن است بتواند برای ۱۶ مدار این کار را انجام دهد.
اگر خانه شما کمتر از ۱۶ مدار دارد، برای کل خانه پشتیبان خواهید داشت.

احتمالاً برای محاسبه میزان وات ها و مقدار شروع به کار (یا افزایش) وات وسایلی که می خواهید در زمان قطعی برق قابل استفاده باشند، به کمک یک برق کار نیاز خواهید داشت.

مورد دوم به وات بیشتری نیاز خواهد داشت و یا برخی از وسایل در زمان روشن شدن نیروی بیشتری را مصرف خواهند کرد.

ژنراتور شما باید قادر باشد تا میزان وات اولیه را تامین کند.

اندازه گیری ژنراتور گاز طبیعی برای مصارف صنعتی نیز به همین صورت است:

نیازهای خود را محاسبه کرده و اطمینان حاصل کنید که ژنراتور به اندازه کافی برای تحمل حداکثر بار توانایی داشته باشد.

برای شروع کار از راهنمای اندازه گیری ژنراتور استفاده کنید.

ژنراتورها با سوخت دوگانه

اگرچه برخی از ژنراتورها به گونه ای ساخته شده اند که تنها با گاز طبیعی کار کنند، اما بسیار توانایی استفاده از گاز طبیعی یا پروپان، یا حتی دیزل و گازوئیل را دارند.

به این موارد، ژنراتورها با سوخت دوگانه یا سه گانه می گویند.

هنگامی که نوبت به ژنراتورهای قابل حمل می رسد، پیدا کردن مدلی که تنها با گاز طبیعی کار کند دشوار است، زیرا یافتن اتصال گاز طبیعی موقتی دشوار بوده به همین دلیل ژنراتورهای قابل حمل با سوخت دوگانه و سه گانه بسیار مرسوم تر هستند.

بسیاری از ژنراتورهای صنعتی و همچنین طیف وسیعی از کاربردهای میدانی آن ها، دارای سوخت دوگانه هستند، اپراتور هنوز هم می تواند با استفاده از مخازن پروپان در محل از آن ها استفاده کند.

یک کیت تبدیل شما را قادر می سازد تا ژنراتور خود را برای پذیرش گاز طبیعی مجهزسازی کنید.

آموزش ها مرتبط با نحوه انجام آن را می توان به آسانی در اینترنت پیدا کرد، و کیت شما نیز همراه با دستورالعمل هایی ارائه می شود.

اما اگر هنوز هم به آسانی قادر به انجام این کار نیستید، می توانید برای انجام آن یک لوله کش استخدام کنید.

یک کیت خوب نیازی به تنظیم به قاب نداشته، و نصب آسان آداپتور میان کاربراتور و تمیز کننده هوا را امکان پذیر می کند.

برخی از ژنراتورهای صنعتی همچنین توانایی عملکرد با استفاده از چیزی به نام گاز میدانی، یا گاز خام در هنگام عملیات حفاری از چاه خارج می شود را دارند.

این گاز عموماً سوزانده شده و منجر به هدر رفت سوختی زنده و آلودگی محیط زیست می شود.

ژنراتوری که برای استفاده از این گاز خام تجهیز شده باشد منجر به صرفه جویی در هزینه برای اپراتورهای آن شده و می توانند این هزینه را صرف جک های پمپ چاه نفت دیزلی، محل های سکونت افراد، و دیگر ساختمان ها کنند.

 

مقایسه گاز ژنراتور با دیزل ژنراتور

همانطور که بیان کردیم، ژنراتورهای آماده به کار گاز طبیعی، نزدیک ترین رقیب ژنراتورهای دیزلی هستند. بیایید این به مقایسه گاز ژنراتور با دیزل ژنراتور بپردازیم و مزایای و معایب هر یک را مشاهده کنیم:

ذخیره سازی:

دیزل را تنها برای حداکثر ۲۴ ماه می توان ذخیره کرد، و ذخیره کردن مقدار زیادی از آن گران خواهد بود.

ژنراتورهای گازی طبیعی هیچگاه نیاز به پر کردن نخواهند داشت. مزیت: گاز طبیعی.

هزینه ها:

خرید واحدهای گاز طبیعی ارزان تر بوده، و گاز طبیعی در میان این دو مورد سوخت ارزان تری است، اما اجرای گاز طبیعی نیازمند هزینه های نصب و راه اندازی بیشتری است.

ژنراتورهای دیزلی همچنین عمر طولانی تری داشته و نیاز به نگهداری کمتر دارند، بنابراین در طول دوره عمر خود نیاز به هزینه کمتری خواهد داشت.

مزیت (اندک): گاز طبیعی.

ایمنی:

دیزل در میان منابع سوخت ژنراتورها کم اشتعال ترین است، اما احتمال انفجار یک خط لوله گاز طبیعی بسیار بالاست. مزیت: دیزل.

سهولت استفاده:

هر دو مورد به خوبی در سرما شروع به کار کرده، اما ژنراتورهای دیزلی برای شرایط مرطوب چندان مناسب نیستند.

ژنراتورهای دیزلی همچنین خطر «انباشت خیس» را افزایش می دهند، اصطلاحی که برای ورود سوخت سوخته شده در سیستم اگزوز مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه کارکرد موتور در دمایی کمتر از دمای طراحی شده برای آن در دوره های زمانی طولانی مدت است.

ژنراتورهای گازی طبیعی با این مشکل مواجه نیستند.مزیت: گاز طبیعی.

کارایی:

ژنراتورهای گازی طبیعی به صورت پاک سوخته و همراه با ضایعات کمی هستند، با این حال ژنراتورهای دیزلی هنوز هم کارایی بیشتری داشته و انرژی قابل استفاده بیشتری را از مقدار مشابهی گاز طبیعی فراهم می کنند. مزیت: دیزل.

دوستار محیط زیست:

اگرچه ژنراتورهای گاز طبیعی منجر به تولید دی اکسید کربن می شوند، اما ماده حاصل از ژنراتورهای دیزلی ماده ای آلوده کننده و سمی است.

ژنراتورهای گاز طبیعی همچنین صدای کمتری دارند. مزیت: گاز طبیعی.

By |۱۳۹۸/۱۰/۷ ۱۰:۴۹:۴۲آذر ۱۳ام, ۱۳۹۸|آرشیو مقالات|
منوی اصلی